Zamierzasz rozpocząć naukę w jednym z poznańskich szkół ponadpodstawowych lub planujesz zostać uczennicą poznańskiej szkoły podstawowej ( klasa VII i VIII) ? Mieszkasz na stałe poza Poznaniem? Dobrze trafiłaś. To miejsce jest stworzone dla Ciebie.
   Nasza bursa umożliwi Tobie rozwijanie zainteresowań, zapewni całodobową opiekę wychowawców, da okazję do uczestniczenia w ciekawych zajęciach, warsztatach rozwijających umiejętności interpersonalne, imprezach i uroczystościach wynikających z tradycji placówki. Tutaj poznasz ciekawych ludzi i nawiążesz nowe przyjaźnie, które przetrwają próbę czasu. Nie zastanawiaj się więc zbyt długo.

Zapraszamy.

O NAS

Bursa Szkolna nr 1 jest placówką zapewniającą opiekę i wychowanie uczennicom szkół podstawowych ( klasa VII i VIII) i szkół ponadpodstawowych w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. To miejsce, które uczy wzajemnego współżycia i daje możliwości poznania nowych ludzi. Przede wszystkim zaś wyrabia ważną cechę, jaką jest samodzielność. Tu człowiek uczy się drugiego człowieka.

NASZE ATUTY

TRADYCJE

Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu to placówka z dużymi tradycjami. Funkcjonuje od czasów powojennych, najpierw, jako internat szkolny, a następnie od 1962 roku jako bursa. Kronika Bursy Szkolnej nr 1 w Poznaniu sięga roku 1952, a jej absolwentki nierzadko są matkami obecnych mieszkanek. W kultywowanych tradycjach nawiązujemy do zwyczajów przedwojennej pensji dla młodych dziewcząt z dobrych szkół. Stwarzamy nie tylko dobre warunki do nauki, ale sami kształtujemy postawy w duchu tolerancji, humanizmu, wolności wiary i sumienia, uczymy szacunku i tolerancji dla poglądów innych ludzi. Przygotowujemy wychowanki do pełnienia określonych ról społecznych (matki, pracownika, żony itp.), podkreślamy takie wartości jak: miłość, szacunek i odpowiedzialność.

KOMPETENCJE

Nasze kompetencje są rezultatem zarówno wysokich kwalifikacji zawodowych, jak i wieloletniego doświadczenia w pracy z młodzieżą. Przygotowujemy młodzież do dorosłego życia, zapewniamy im wszechstronny rozwój osobowości oraz najlepsze warunki do nauki, a rodziców wspieramy w trudnym procesie wychowawczym.

LOKALIZACJA 

Bursa Szkolna nr 1 położona jest w centrum miasta, od PKP i PKS dzielą ją 2 przystanki tramwajowe. Charakteryzuje nas łatwy i bezpośredni dojazd do szkół i wielu placówek kulturalnych.

DOJAZD TRAMWAJAMI: 2, 6, 9,12,18

PRZYSTANEK DOCELOWY: ul. Półwiejska

W POBLIŻU NASZEJ BURSY ZNAJDUJĄ SIĘ:

 • LO nr VI,
 • LO nr VIII,
 • Zespół Szkół Odzieżowych,
 • Centrum handlowe Stary Browar,
 • Centrum handlowe City Center,
 • Centrum handlowe Kupiec Poznański,
 • Stary Rynek,
 • Multikino,
 • Kościół Bożego Ciała,
 • Teatr Muzyczny,
 • Akademia Wychowania Fizycznego,
 • Uniwersytet Ekonomiczny.

     

     BEZPIECZEŃSTWO

Działania placówki zapewniają wychowankom bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne, a relacje miedzy wszystkimi członkami społeczności placówki są oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Zapewniamy fachową i całodobową opiekę pedagogiczną.  W celu zwiększenia bezpieczeństwa wychowanek, na każdym piętrze i przed wejściem do budynku funkcjonuje monitoring wizyjny, a klatki schodowe zostały dostosowane do ewentualnej możliwości ewakuacji. Krótko mówiąc, spełniamy wszystkie wymagania stawiane przez Straż Pożarną.
Poprzez liczne szkolenia i spotkania prewencyjne kształtujemy zachowania sprzyjające bezpiecznemu funkcjonowaniu wychowanek w bursie i poza jej terenem. Zapobiegamy demoralizacji, zwalczamy wszelkie objawy patologii społecznej w życiu bursy oraz konsekwentnie przestrzegamy przyjętych norm i zasad.W bursie bezpieczeństwa pilnuje również portier, który prowadzi „zeszyt wejść” i dba, by na teren placówki nie wszedł nikt niepowołany.
W przeprowadzonych badaniach wychowanki powszechnie deklarują wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa zarówno fizycznego jak i psychicznego.

 

     RODZINNA ATMOSFERA

 

Naszą placówkę charakteryzuje kameralność i rodzinna, życzliwa atmosfera, która sprzyja równowadze emocjonalnej, w dużym stopniu wpływa na rozwój intelektualny i uspołecznienie dziecka. Promujemy zdrowy i kulturalny styl życia. Stawiamy na odpowiedzialność i fachowość. Zapewniamy miłą i przyjazną atmosferę.

     WARUNKI MIESZKANIOWE

Bursa oferuje 100 miejsc w pokojach 3, 4 i 5 osobowych. Placówka posiada klubik, który pełni również funkcję pokoju cichej nauki, bogato wyposażoną bibliotekę, salkę fitness, kuchnię i stołówkę oferującą pyszne posiłki przygotowywane na miejscu. Dla osób nieposiadających własnego laptopa, oferujemy dostęp do 6 stanowisk internetowych. Zapewniamy dostęp do szerokopasmowego Internetu i sieci wi-fi.

Wychowanki mają możliwość skorzystania z lodówki oraz kuchenki mikrofalowej.

Ponadto:

 • Działamy w oparciu o Program Wychowawczo - Profilaktyczny,  roczny Plan pracy opiekuńczo – wychowawczej,
 • Rodzice pozytywnie oceniają pracę wychowawców oraz doceniają ich zainteresowanie sprawami wychowanek,
 • Analiza ankiet wypełnianych przez młodzież wskazuje na wysoką ocenę imprez przygotowywanych dla naszych mieszkanek,
 • Wychowanki uczestniczą w realizacji celów placówki (zwłaszcza tych, które wzbogacają pracę wychowawczą oraz zagospodarowują czas wolny), 
 • Rodzice są systematycznie informowani o zachowaniu ich dziecka w bursie oraz zawsze mogą liczyć na pomoc wychowawców oraz dyrektora w rozwiązywaniu problemów,
 • Wychowanki dostrzegają efekty działań marketingowych oraz rozumieją konieczność włączania się w ich realizację. 
 
     WYCHOWANKI O BURSIE:
 
Bursa to atmosfera rodzinnego domu, pomoc i wsparcie, zarówno w trudnych sytuacjach życiowych, jak i w rozwijaniu indywidualnych zainteresowań i talentów.
Wiktoria
 
Zamieszkanie w bursie w pewien sposób odegrało istotną rolę w moim życiu. Przede wszystkim poznałam ciekawych ludzi, zawarłam przyjaźnie, dzięki którym nie czułam się samotna w nowym otoczeniu. Zauważyłam, że nie można dbać tylko o swój interes, lecz troszczyć się o dobro ogółu. Zamieszkanie z osobami o innych przyzwyczajeniach, nauczyło mnie współpracy i tolerancji. Lubię dobrze zjeść, dlatego dzięki smacznym obiadom, czuję się prawie, jak przy domowym stole. Nie żałuję czasu spędzonego w bursie i myślę, że będę dobrze wspominać ten 3 - letni okres z mojego życia.
                                                                                                                     Jowita
 
Bursa jest dla mnie namiastką domu. To właśnie tutaj poznając się zawieramy przyjaźnie, dobre znajomości oparte o wzajemną pomoc, szacunek, które na pewno nie zakończą się z chwilą ukończenia szkoły.
                                                                                                                     Martyna
 
Gdyby nie bursa, nie miałabym okazji poznać moich wspaniałych współlokatorek, które teraz na dobre wkroczyły do mojego życia, stając się jego codziennością.
                                                                                                                                 Kasia
 
Bursa jest dla mnie drugim domem, zapewnia mi codziennie pyszny posiłek, rodzinną atmosferę oraz spokojne miejsce do nauki.
                                                                                                                     Martyna
 
Bursa to słuchanie muzyki, tańczenie do radiowych kawałków, wspólne śpiewanie do suszarki do włosów, wypady na kawę do ulubionej kawiarni. Bursa to ludzie, od nas zależy, jakich sobie wybierzemy.
Ania
 
Bursa to nie tylko imprezy i dobra zabawa, to również szereg zajęć warsztatowych, kształtujących właściwe postawy, kreatywność, wyrabiających umiejętności społeczne, umożliwiających pracę nad swoimi słabościami.
Karolina
 
Bursa to miejsce, gdzie uczę się samodzielności, dorosłego życia i odpowiedzialności za swoje decyzje.
Paulina