Rozmiar czcionki
Kontrast
Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu
Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 1 Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 2 Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 3 Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 4 Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 5

   Zamierzasz rozpocząć naukę w jednej z poznańskich szkół ponadpodstawowych? Mieszkasz na stałe poza Poznaniem? Dobrze trafiłaś. To miejsce jest stworzone dla Ciebie.
   Nasza bursa umożliwi Tobie rozwijanie zainteresowań, zapewni całodobową opiekę wychowawców, da okazję do uczestniczenia w ciekawych zajęciach, warsztatach rozwijających umiejętności interpersonalne, imprezach i uroczystościach wynikających z tradycji placówki. Tutaj poznasz ciekawych ludzi i nawiążesz nowe przyjaźnie, które przetrwają próbę czasu. Nie zastanawiaj się więc zbyt długo.

Zapraszamy.

Pierwsza Wigilia Mieszka i Dobrawy

« powrót

14.12
2016

Roku Pańskiego 2016, 14 grudnia Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu otwarła swe podwoje dla niezwykłych gości. W naszych skromnych progach zawitali władcy kraju Polan - Książę Mieszko i Księżna Dobrawa. Książęca para przypomniała nam te chwile, gdy nasz naród opuścił mroki pogaństwa i dołączył do wielkiej rodziny chrześcijańskiej. Aby godnie upamiętnić to doniosłe zdarzenie, spotkanie wigilijne w BS1 miało szczególny charakter. Cofnęliśmy się do korzeni i średniowiecznych obyczajów i strojów. W naszej Ojczyźnie chleb zawsze był darzony wielkim szacunkiem, dlatego Książe w geście powitania złożył na ręce naszej włodarzowej bochen chleba. Aby uprzyjemnić wszystkim spożywanie wspólnej wieczerzy, wychowawczynie wraz z wychowankami zaplanowały występy tematyczne. Dla wszystkich dużym zaskoczeniem była modlitwa „Ojcze nasz” odmówiona w języku starosłowiańskim przez Dobrawę, graną przez jedną z wychowanek. Była też pieśń śpiewana  po łacinie. Dwórki przygrywały na flażoletach utwór Dance de I Ours, a na koniec programu artystycznego odśpiewano hymn jubileuszu Roku Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski „Jesteśmy krajem chleba”.
W wigilii oprócz wychowanek i wychowawców wzięli udział dyrektorzy VI LO,  Zespołu Szkół Łączności, Zespołu Szkół Budowlanych,  Zastępca Dyrektora ds. Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych oraz proboszcz Parafii Bożego Ciała i przedstawiciele rodziców. Po licznych przemówieniach i podziękowaniach łamaliśmy się chlebem  wypiekanym w kamiennym piecu wg średniowiecznej receptury, z żytniej mąki grubo mielonej. Na suto zastawionych stołach, oprócz tradycyjnych potraw wigilijnych, pojawiła się typowa dla średniowiecza kasza z suszonymi owocami, wędzona ryba czy kompot z suszonych owoców.  Wychowanki wraz z wychowawczyniami wystąpiły w średniowiecznych strojach, uszytych przez wychowawczynie. Część strojów oraz elementów wystroju średniowiecznego użyczyło nam bractwo średniowieczne, z którym nawiązaliśmy współpracę w ramach kolejnego, ciekawego projektu edukacyjnego pt.: „W kraju mieszka i Dobrawy”. Z pozyskanych gadżetów i różnych akcesoriów nawiązujących do epoki, stworzyłyśmy wizualizację repliki wnętrza średniowiecznej chaty.
W tym roku fundatorem podarków dla dziewcząt byli Mieszko i Dobrawa!

Oglądaj więcej:

www.bursa1.poznan.pl/galeria,pl,146.html