Rozmiar czcionki
Kontrast
Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu
Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 1 Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 2 Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 3 Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 4 Bursa Szkolna nr 1 w Poznaniu - zdjęcie nr 5

   Zamierzasz rozpocząć naukę w jednej z poznańskich szkół ponadpodstawowych? Mieszkasz na stałe poza Poznaniem? Dobrze trafiłaś. To miejsce jest stworzone dla Ciebie.
   Nasza bursa umożliwi Tobie rozwijanie zainteresowań, zapewni całodobową opiekę wychowawców, da okazję do uczestniczenia w ciekawych zajęciach, warsztatach rozwijających umiejętności interpersonalne, imprezach i uroczystościach wynikających z tradycji placówki. Tutaj poznasz ciekawych ludzi i nawiążesz nowe przyjaźnie, które przetrwają próbę czasu. Nie zastanawiaj się więc zbyt długo.

Zapraszamy.

1 maja świętem ludzi pracujących

« powrót

01.05
2021

    1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone w wielu krajach świata jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Dzień ten upamiętnia wydarzenia, jakie rozegrały się w Stanach Zjednoczonych. Geneza święta wiąże się z walką o ośmiogodzinny dzień pracy, o jej godziwe warunki i podwyżkę wynagrodzeń. Na ulicach Chicago o te postulaty walczyło tysiące pracowników - wśród nich także emigranci z Polski. Protest został krwawo stłumiony przez policję, od kul zginęło wielu demonstrantów.

    Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. W naszym kraju Święto Pracy trafiło do kalendarza jako święto państwowe w 1950 roku i kojarzone jest ze słynnymi pochodami pierwszomajowymi, kiedy to obywatele wychodzili na ulicę, aby celebrować i upamiętnić ważne wydarzenia, z jakimi zmagała się ówczesna klasa robotnicza.

 

     W związku z pandemią koronawirusa liczne uroczystości towarzyszące obchodom Święta Pracy w całej Polsce zostały odwołane. Jednak dzień ten to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na rosnące bezrobocie, niską płacę czy nierówności na rynku pracy.

 

Wszystkim pracującym data ta kojarzy się także z początkiem corocznej majówki.

 

A jak Święto Pracy obchodzony jest poza granicami naszego kraju.

 

Finowie dzień robotników zmienili w fajną kolorową zabawę, obchodzoną jako Noc Walpurgii (fiński karnawał).

W Niemczech organizowane są demonstracje i zgromadzenia polityczne. Dzień ten celebruje się pracą.

W Czechach święto robotników i klasy pracującej jest dniem wolnym od pracy. To też święto miłości i doskonała okazja na zorganizowanie festynu wiosennego.

We Francji w dniu 1 maja obdarowuje się innych konwaliami, które są symbolem szczęścia i pomyślności (również w pracy).

Grecja obchodzi dzień 1 maja z latawcami. Celebrację pracy łączą z wiosennym dniem kwiatów i życia, kiedy to ziemia odradza się po zimie. Oprócz puszczania latawców, zwyczajem jest też przeskakiwanie przez ogień, co służyć ma symbolicznej ochronie przed powrotem zimy i chorób.

W Chinach Święto Pracy to jeden z najważniejszych dni w roku. Pracownicy często wydłużają wówczas wolne i wracają do rodzinnych miejscowości. 1 maja to dla Chińczyków czas promocji i szału zakupów,  lokalne muzea otwierają się i oferują zniżki.

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych 1 maja nie jest świętem pracy, mimo że powstało ono właśnie dla upamiętnienia wydarzeń w USA. Amerykanie tzw. Labor Day obchodzą w pierwszy weekend września.